رد کردن لینک ها

مهاجرت تحصیلی چیست؟

اگر می خواهید بدانید که مهاجرت تحصیلی چیست؟ بهترین مقاصد برای ادامه تحصیل کدامند، هزینه‌های زندگی و تحصیل در هر کشور به چه صورت است، چگونه می توان برای اخذ ویزای تحصیلی و همین طور ویزای همراه دانشجویی اقدام کرد و شرایط و مراحل مهاجرت تحصیلی و همچنین اخذ بورسیه تحصیلی چگونه است ، پیشنهاد می دهیم به مطالعه این مطلب بپردازید. به این ترتیب اطلاعات کاملی درباره نحوه مهاجرت تحصیلی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

از جمله این که از  بهترین زمان مهاجرت تحصیلی آگاه خواهید شد. به اضافه این که شرایط عمومی مهاجرت معرف حضورتان قرار می گیرد. مهاجرت تحصیلی به انگلیسی  Educational immigration  نامیده می شود؛ و در ادامه قصد داریم شما را با مزیت ها و معایب مهاجرت تحصیلی آشنا کنیم.

مزیت های مهاجرت تحصیلی

اگر بنا باشد مزایای مهاجرت جهت تحصیل را در 3 مورد کلی خلاصه کنیم به موارد زیر می‌رسیم:

 • آموزش عالی
 • موقعیت شغلی
 • افزایش کیفیت زندگی
مهاجرت تحصیلی چیست؟ چگونه مهاجرت تحصیلی کنیم؟

آموزش عالی

به جرئت می توان گفت که خواسته اصلی متقاضیان مهاجرت به منظور تحصیل، بهره‌مندی از آموزش عالی است. این تمایل به ویژه در جوانان دیده می‌شود که سودای تحصیلات در کشورهای پیشرفته و معتبر دنیا را در سر دارند. مهم‌تر از همه این که مهاجرت به کشورهایی همچون استرالیا و کانادا و همچنین کشورهای اروپایی فرصتی طلایی در اختیارتان قرار می‌دهد؛ فرصتی برای اخذ اقامت دائم این کشورها. افزون بر این‌ها به پشتوانه مهاجرت برای ادامه تحصیل از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد: اخذ مدرک تحصیلی بین‌المللی و معتبر، تقویت مهارت زبانی، زندگی در کشوری پیشرفته با سطح رفاهی بالا، آشنایی با اقلیم و فرهنگ‌های گوناگون و دیگر موارد که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره خواهد شد.

موقعیت شغلی

از جمله مزایای مهاجرت از طریق تحصیل می‌توان به اشتغال در مشاغلی ایده‌آل اشاره کرد. با توجه به کاهش رشد بیماری کرونا در سال اخیر و شروع به کار دوباره‌ی سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف دنیا، فرصت‌های شعلی متعددی برای بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارجی ایجاد شده است. علاوه بر این شما در حین تحصیل نیز اجازه کار پاره‌وقت را خواهید داشت. این تجربه می‌تواند شما را با فرهنگ کاری و سطوح مختلف اجتماعی کشوری که قصد ادامه‌ی زندگی در آن را دارید کمک کند‌.

افزایش کیفیت زندگی

مهاجرت به کشورهای پیشرفته و مدرن دنیا فرصتی ناب در اختیارتان قرار می‌دهد. به طوری که می‌توانید سطح کیفی زندگی خود را ارتقاء داده و در دنیایی مرفه و مدرن زندگی کنید. اگر قصد مطالعه و کسب اطلاعات راجع به کشوری خاص را دارید می‌توانید از لیست پایین آن را انتخاب کنید و به صفحه‌ی کشور مورد نظرتان بروید.

مهاجرت-تحصیلی-به-آمریکا
مهاجرت تحصیلی به آمریکا
مهاجرت-تحصیلی-به-سوئیس
مهاجرت تحصیلی به سوئیس
مهاجرت-تحصیلی-به-ترکیه
مهاجرت تحصیلی به ترکیه
مهاجرت-تحصیلی-به-ایتالیا
مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
مهاجرت-تحصیلی-به-انگلیس
مهاجرت تحصیلی به انگلیس
مهاجرت-تحصیلی-به-سوئد
مهاجرت تحصیلی به سوئد
مهاجرت-تحصیلی-به-آلمان
مهاجرت تحصیلی به آلمان
مهاجرت-تحصیلی-به-هلند
مهاجرت تحصیلی به هلند
مهاجرت-تحصیلی-به-کانادا
مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت-تحصیلی-به-استرالیا
مهاجرت تحصیلی به استرالیا

معایب مهاجرت تحصیلی

مهم‌ترین معایب مهاجرت از طریق تحصیل شامل موارد زیر است:

 • حس غربت و دوری از خانواده و دوستان
 • پرداخت شهریه و مخارج تحصیلی و هزینه‌های بالای زندگی

البته که برای رفع و رجوع معایب مهاجرت تحصیلی به خصوص بخش مالی آن می توانید از یک حامی و پشتیبان مالی کمک بگیرید. به اضافه این که با شرایطی امکان اخذ بورسیه تحصیلی و به تبع آن تحصیل رایگان را خواهید داشت. از جمله این شرایط می‌توان به داشتن رزومه تحصیلی قوی اشاره کرد. به این ترتیب به طور قابل توجهی از هزینه مهاجرت کاسته خواهد شد. حتی ممکن است این مخارج به صفر نیز برسد.

شرایط لازم برای مهاجرت

به منظور شروع فرآیند مهاجرت لازم است یک سری مقدمات را فراهم نمایید. توجه داشته باشید پروسه‌های مهاجرتی حساسیت فراوانی دارند؛ چرا که هزینه‌بر بوده و همچنین مسئله زمان با‌ارزش فرد متقاضی نیز مطرح است. به همین دلیل تصمیم داریم تا اقدامات لازم برای مهاجرت را با شما در میان بگذاریم. از جمله این اقدامات به شرح زیر است:
در وهله اول باید یک سوال مهم از خود بپرسید: چرا مهاجرت؟! بعد نوبت به جمع آوری اطلاعات مهاجرت تحصیلی می رسد. یعنی لازم است به طور دقیق از شرایط و مراحل مهاجرت تحصیلی آگاهی یابید. به همین منظور نیاز است که از شیوه مهاجرت تحصیلی مطلع شوید؛ یعنی پیش از هر کاری به انتخاب رشته دانشگاهی و همین طور کشور مقصد بپردازید. برای مشاوره درباره‌ی انتخاب دانشگاه مناسب شرایطتان می‌توانید از سرویس جستجوی دانشگاه اپلای‌بادی استفاده کنید.
به این ترتیب مجالی برای برگزیدن بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی خواهید یافت. سپس نوبت به محاسبات مالی می‌رسد؛ یعنی باید شرایط اقتصادی کشور مورد نظرتان را بسنجید و از تناسب هزینه‌ی تحصیل و دیگر هزینه‌های مهاجرت با بودجه مالی خود مطمئن شوید. در گام بعدی باید شرایط پذیرش دانشگاه منتخبتان را استعلام نمایید. از جمله این که از تطابق سن، مدرک تحصیلی و دیگر شرایط شخصی خود با مقطع مورد نظر اطمینان حاصل نمایید. در نهایت یک برآورد همه جانبه انجام دهید و اگر شرایط را مساعد یافتید آنگاه برای مهاجرت اقدام کنید.

مدارک لازم مهاجرت تحصیلی

ارائه مدارک بخشی مهم از پروسه اخذ ویزای تحصیلی محسوب می‌شود. در مورد مدارک مورد نیاز برای مهاجرت جهت تحصیلی باید به یک نکته توجه داشته باشید؛ این مدارک بسته به کشور مقصد، دانشگاه پذیرنده و همین‌طور رشته انتخابی متفاوت خواهند بود. از طرفی بخشی از این مدارک برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی مورد نیاز بوده و بخش دیگر آن باید برای اخذ پذیرش تحصیلی ارائه شود.

روی هم رفته مدارک مورد نیاز برای مهاجرت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به شرح زیر است:

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاهی

 • اصل مدارک شناسایی (پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی)
 • اصل مدارک تحصیلی به اضافه ریز نمرات ( در مقاطع دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و…)
 • اصل مدرک زبان آیلتس، تافل، پی تی ای (در صورت دارا بودن)
 • گواهی نامه معتبر دوره های آکادمیک گذرانده شده
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

برای آگاهی از سرویس‌های ما برای آماده‌سازی مدارک جهت مهاجرت تحصیلی صفحه‌ی خدمات اپلای‌بادی را مشاهده نمایید.

مهاجرت تحصیلی Education Immigration

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

 • رسید پرداخت قسمتی از شهریه
 • مدارک شناسایی(کارت ملی و شناسنامه) والدین برای افراد مجرد
 • مدارک شناسایی همسر و سند ازدواج برای افراد متاهل
 • مدارک مالی همچون نامه تقبل هزینه‌ ها از سوی اسپانسر مالی، گواهی نامه بانک، گردش حساب بانکی 3 الی 6 ماه اخیر.
 • اسناد و مدارک منزل
 • اجاره نامه
 • اسناد مربوط به ثبت شرکت و…
 • صفحه های مهر ورود و خروج به اضافه ویزاهای سابق فرد متقاضی

آیا بدون داشتن مدرک زبان می توان پذیرش تحصیلی گرفت؟

یکی از شرایط و مراحل مهاجرت تحصیلی به ارائه مدرک زبان مربوط می‌شود. اخذ پذیرش تحصیلی از اغلب دانشگاه‌های دنیا نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس آکادمیک، تافل، دولینگو یا دیگر مدارک معتبر است. چنانچه می خواهید بدانید آیا بدون داشتن مدرک زبان می توان پذیرش تحصیلی گرفت؟ باید بگوییم که بله مشروط به این که قبلاً تحصیلات خود را در دانشگاه‌های انگلیسی زبان سپری کرده باشید. البته برای آن دسته از متقاضیان مهاجرت که فاقد مدرک زبان هستند نیز امکان اخذ پذیرش دانشگاهی وجود دارد. به این صورت که می‌توانید با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کرده و برای ارائه مدرک زبان زمان بیشتری از آن‌ها بخواهید.
توجه داشته باشید چنین مکاتباتی بسیار حساس بوده و نیازمند دقتی مضاعف است. به خصوص که مکاتبات گفته شده باید با سطح مناسبی از دانش انگلیسی انجام گیرد. به همین دلیل بهتر است که این امر خطیر را به وکیل مهاجرت تحصیلی بسپارید. به خصوص اگر قصد مهاجرت تحصیلی اروپا را دارید بدون شک نیازمند مراجعه به متخصصان مهاجرتی خواهید بود؛ چرا که در این صورت به طور کامل از راهنمای مهاجرت تحصیلی بهره‌مند خواهید شد.
حتی اگر در تهیه و تنظیم رزومه‌ای قوی و انگیزه‌نامه‌ای مناسب نیز دچار مشکل هستید؛ همواره می‌توانید روی کمک‌های تیم اپلای‌بادی حساب کنید. به این ترتیب ضمن دریافت مشاوره مهاجرت تحصیلی، مراحل و شرایط مهاجرت از طریق تحصیل را نیز به شیوه ای ایده‌آل طی خواهید کرد.
اگر مهاجرت تحصیلی در دوران کرونا را انجام می‌دهید بد نیست موضوعی را بدانید؛ اکثر دانشگاه‌ها در این شرایط برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی سخت‌گیری‌های کمتری را اعمال می‌کنند. از جمله افزایش زمان ارائه مدرک زبان و پذیرفتن آزمون های زبانی جز آیلتس و تافل.

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین اطلاعات مهاجرت از طریق تحصیل به مخارج تحصیل مربوط می‌شود.  اگر می‌خواهید بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف دنیا چقدر است؟ باید به طور جداگانه به بررسی هر یک از این دانشگاه‌ها بپردازید. روی هم رفته ارزانترین دانشگاه‌های دنیا در کشورهای زیر قرار دارد: ترکیه، ایتالیا، روسیه، چین، اسپانیا و اوکراین.
در مقابل بیشترین هزینه تحصیل و زندگی به کشورهای زیر مربوط می‌شود: آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، هلند، نیوزلند و دانمارک. لازم به ذکر است که پیش از اقدام برای مهاجرت از طریق تحصیل حتماً باید برآورد صحیحی از مخارج داشته باشید. در این راستا می توانید از کارشناسان مهاجرت تحصیلی راهنمایی بخواهید. به این ترتیب به راحتی قادر به انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت خواهید شد.
از طرفی چنانچه خواهان مهاجرت به اروپا جهت تحصیل هستید بد نیست به نکته زیر توجه داشته باشید؛ به طور معمول هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان بیشتر از دانشگاه‌های فرانسوی و آلمانی زبان است. به اضافه این که تحصیل در دانشگاه های آلمانی معمولاً رایگان از آب در می‌آید؛ در نتیجه اگر در پی مهاجرت از طریق تحصیل رایگان هستید، حتماً می‌توانید روی کشور آلمان حساب کنید.
البته که تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی نیازمند رعایت شرایط مهاجرت تحصیلی است. از جمله این شرایط می‌توان به داشتن مدرک زبان آلمانی اشاره کرد. ناگفته نماند که چنانچه موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوید، فرصت تحصیل رایگان در اغلب دانشگاه‌های مطرح دنیا را خواهید داشت.
مورد دیگری که در بخش مخارج مهاجرت مهم است، هزینه‌ی زندگی در کشورهای مختلف دنیاست که برای اطلاع از آن می‌توانید به بخش هزینه زندگی در وبسایت ما بروید.

بنر سرویس جستجوی دانشگاه

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی

اقدام برای مهاجرت از طریق تحصیل نیازمند دانش و آگاهی کافی است. مادامی که از صفر تا صد این پروسه مطلع نباشید، روا نیست که برای  اخذ ویزای تحصیلی وارد عمل شوید. با این تفاسیر در وهله اول باید از شیوه مهاجرت تحصیلی ، مراحل مهاجرت تحصیلی و بسیاری موارد دیگر آگاه شوید. بهترین زمان مهاجرت تحصیلی از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه متقاضیان قرار گیرد.
در تعیین بهترین زمان مهاجرت تحصیلی فاکتورهای مختلفی مطرح است. از جمله سن شخص متقاضی و قوانین مهاجرتی کشور مقصد. روی هم رفته مهاجرت از طریق تحصیل در مقطع مدارس باید در سنین 3 تا 18 سالگی انجام شود. البته در این شرایط امکان اخذ ویزای همراه توسط یکی از والدین نیز وجود دارد.
بهترین زمان مهاجرت در مقاطع بالاتر (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) بسته به نوع مقطع متفاوت خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر مقاله بهترین زمان مهاجرت تحصیلی را مشاهده کنید. چنانچه می‌خواهید پروسه مهاجرتی را در زمانی صحیح و ایده آل انجام دهید؛ به اضافه این که موفق به اخذ ویزای همراه دانشجویی شده و از مزایایی همچون بورسیه تحصیلی برخوردار شوید؛ هم اینک می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره مهاجرت از طریق تحصیل استفاده کنید.

مهاجرت تحصیلی رایگان و بورسیه تحصیلی

اغلب متقاضیان مهاجرت به دلیل بالا بودن مخارج تحصیل در کشورهای خارجی دچار نگرانی‌های فراوانی هستند؛ در نتیجه طبیعی است که به دنبال مهاجرت رایگان و اخذ بورسیه تحصیلی باشند. اگر شما نیز با چنین دغدغه‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنید؛ باید بگوییم که امکان تحصیل رایگان در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد. از جمله آلمان، فرانسه، کشورهای نوردیک، اتریش، آرژانتین، هند و تایوان.
از مهاجرت تحصیلی رایگان که بگذریم نوبت به بورسیه تحصیلی می‌رسد. این بورسیه‌ها اقسام مختلفی داشته و وجه تمایز آن‌ها در پوشش‌دهی میزان هزینه‌ها است. به عنوان مثال یک نوع بورسیه تحصیلی تنها بخشی از مخارج تحصیلی را می‌پردازد. در حالی که نوع دیگری از بورسیه تحصیلی ممکن است کلیه مخارج زندگی و تحصیل را پوشش دهد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع فاند و بورسیه‌های تحصیلی را برای آشنایی بیشتر مطالعه کنید. با این تفاسیر انواع بورسیه تحصیلی در میان دانش آموزان بین المللی محبوبیت و جایگاه ویژه‌ای دارد. به جرئت می توان آن را روزنه امیدی برای این دانشجویان دانست.

وکیل مهاجرت تحصیلی

اگر شما نیز خواستار تحصیل رایگان و اخذ بورسیه تحصیلی هستید، توصیه می‌کنیم که به سراغ وکیل مهاجرت تحصیلی بروید. به منظور یافتن وکلای خبره و مجرب نیز می‌توانید از خدمات موسسه ما استفاده نمایید. به این ترتیب بابت هزینه مهاجرت تحصیلی نیز دچار مضیقه مالی نخواهید شد. البته مراجعه به وکیل مهاجرتی مزایای دیگری را نیز نصیبتان خواهد کرد. از جمله آسان شدن روند مهاجرت! چرا که به پشتوانه وکیل مهاجرتی مناسب و مراجعه به موسسه مهاجرتی خدمات زیر را دریافت خواهید کرد:

 • مشاوره مهاجرت از طریق تحصیل
 • ارزیابی پرونده فرد متقاضی اخذ ویزای تحصیلی
 • اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه‌ها و مدارس
 • اخذ ویزای همراه دانشجویی، اخذ ویزای گاردین و…
مهاجرت تحصیلی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی

مهاجرت تحصیلی پزشکی

چنانچه بنا بر هر دلیلی موفق به تحصیل در رشته‌های پزشکی در ایران نشده‌اید؛ توصیه می‌کنیم نگاهی به شرایط و مراحل مهاجرت پزشکی بیندازید. به خصوص که ورود به دانشکده‌های پزشکی در ایران با موانع زیر همراه است:

 • وجود جو رقابتی سنگین
 • کنکور سراسری
 • محدود بودن امکانات و تجهیزات دانشگاهی
 • کم بودن کرسی‌های تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی
 • پایین بودن سطح کیفی آموزش در دانشگاه‌های غیردولتی و همین‌طور بالا بودن شهریه این مراکز و…

عوامل نامبرده دست به دست هم داده‌اند تا به طور روز افزون شاهد مهاجرت تحصیلی پزشکی باشیم. منتها هزینه این مهاجرت بسیار گران‌تر از سایر رشته‌ها است. مدت این دوره تحصیلی نیز 3 الی 7 سال خواهد بود.

کار دانشجویی حین تحصیل

کار دانشجویی حین تحصیل راهکاری برای کاستن از هزینه‌های مهاجرت است. غالب دانشجویان بین‌المللی به منظور کاهش فشار هزینه زندگی و تحصیل در کشور مقصد، به سراغ کار دانشجویی می‌روند. مدت زمان کار دانشجویی حین تحصیل بسته به مقطع تحصیلی و قوانین مهاجرتی کشور پذیرنده متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برخی از کشورها تنها به دانشجویان اجازه کار حین تحصیل را به صورت پاره‌وقت می‌دهند. بعضی دیگر نیز دست دانشجویان را برای کار تمام وقت باز می‌گذارند. در مقابل اغلب دانشگاه‌ها در مقطع دکترا حساسیت ویژه‌ای دارند؛ و به هیچ وجه اجازه کار دانشجویی حین تحصیل را به دانشجو نمی‌دهند.

کدام کشور را برای تحصیل انتخاب کنیم

اغلب متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل سوال‌های مشترکی دارند. یکی از رایج ترین سوالات به انتخاب کشور مقصد و دانشگاه پذیرنده مربوط می‌شود. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که  کدام کشور را برای تحصیلی انتخاب کنید؟ باید بگوییم که چنین انتخابی ارتباط تنگاتنگی با شرایط مالی و تحصیلی شخص شما خواهد داشت.
توجه داشته باشید اگرچه امکان تحصیل رایگان در کشورهایی از قبیل آلمان، نروژ، فرانسه و ایتالیا وجود دارد، اما از آن طرف هم شرط اخذ ویزای تحصیلی این کشورها داشتن تمکن مالی قابل توجهی است. با این تفاسیر اگر بودجه مالی محدودی دارید، کشورهای نامبرده برای مهاجرت شما چندان مناسب نخواهد بود. در این شرایط می توانید به سراغ کشورهایی همچون ترکیه و قبرس شمالی بروید.
در مجموع وقتی صحبت از بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می شود، بدون شک کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، آمریکا، هلند و انگلستان جزو کشورهای پرچمدار در این زمینه محسوب می‌شوند. مخصوصاً که کانادا و استرالیا به دلایل زیر انتخابی عالی برای دانشجویان ایرانی هستند: بالا بودن استانداردهای آموزشی، تنوع ملیت ها، فرصت های شغلی مناسب پس از تحصیل و امکان اخذ اقامت دائم.
بنابراین در انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت حتماً نکات فوق را مد نظر قرار دهید. البته همواره می‌توانید از راهنمای مهاجرت تحصیلی ارائه شده توسط موسسه مهاجرت تحصیلی applybuddy نیز استفاده کنید. در ادامه قصد داریم به طور مختصر شما را با مهاجرت از طریق تحصیل در مطرح‌ترین کشورهای دنیا آشنا کنیم.

بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی

کانادا

در میان متقاضیان تحصیل در خارج، کشور کانادا جزو مقاصد بسیار محبوب محسوب می‌شود. علت این محبوبیت به شرح زیر است:

 • کانادا مزایای اجتماعی فراوانی دارد.
 • نظام آموزشی این کشور بسیار پیشرفته است.
 • برترین دانشگاه‌های بین‌المللی را در کانادا خواهید یافت.
 • پویایی اقتصادی موجب اشتغال آسان دانشجویان در حین تحصیل و بعد از تحصیل می‌شود.

با این تفاسیر محبوبیت کانادا نزد متقاضیان تحصیل از طریق مهاجرت کاملاً توجیه می‌شود. مهم‌تر از همه این که زبان رسمی این کشور انگلیسی است؛ همین موضوع به خودی خود تحصیل و اشتغال برای دانشجویان خارجی را بسیار آسان می‌کند. از این جهت مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

آمریکا

وقتی صحبت از مهاجرت از طریق تحصیل به میان می‌آید به جرئت می‌توان آمریکا را مقصد رویایی هر دانشجویی دانست؛ چرا که این کشور در دانش و تکنولوژی رتبه اول جهانی را از آنِ خود کرده است. همچنین بهترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های دنیا را در آمریکا خواهید یافت. به اضافه این که مطرح‌ترین برندهای دنیا همچون اپل، تسلا، فورد، فیسبوک و… در آمریکا متولد شده‌اند. روی هم رفته آنچه آمریکا را برای متقاضیان مهاجرت این چنین محبوب و رویایی کرده به شرح زیر است: صنعت قوی و بسیار فعال و همین‌طور با کیفیت‌ترین نظام آموزشی در تمام دنیا.
با وجود کلیه مزایای ذکر شده تقاضا برای تحصیل در آمریکا بسیار زیاد است. از آن سو نیز اخذ پذیرش از دانشگاه‌های امریکا دشوار‌تر از دیگر کشورها است. به خصوص مهاجرت به اروپا روندی بسیار آسان‌تر خواهد داشت. دشواری اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به خصوص برای دانشجویان ایرانی خودش را نشان می‌دهد.
علت آن نیز به دلایل سیاسی و اختلافات میان دو کشور است. از این‌ها گذشته هزینه‌ی مهاجرت تحصیلی به آمریکا بسیار سنگین است. بالا بودن هزینه زندگی و تحصیل در امریکا موجب شده تعداد کمی از دانشجویان ایرانی موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور شوند.

آلمان

اگرچه کشور آلمان جزو قدرتمندترین کشورهای دنیا است؛ اما محبوبیت اصلی آن نزد دانشجویان به دلیل فراهم بودن زمینه تحصیل رایگان می‌باشد. ناگفته نماند که مهاجرت تحصیلی رایگان در آلمان تنها مختص دانشگاه‌های دولتی آن است. لازم به ذکر است که هزینه مهاجرت به آلمان در دانشگاه‌های خصوصی و موسسه‌های آموزشی بسیار گزاف است. اگر شما نیز قصد مهاجرت به آلمان را دارید بدون هیچ محدودیتی می‌توانید در مقاطع تحصیلی مختلف به تحصیل بپردازید.
منتها بنا بر توصیه کارشناسان بهتر است پیش از هر کاری به سراغ یادگیری زبان آلمانی بروید. به خصوص که در این کشور برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی به طور محدودی یافت می‌شود. البته تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا در برخی از دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی هم ممکن است.
توجه داشته باشید از جمله مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های این کشور است. پس از قبولی در این آزمون‌ها می‌توانید به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان بپردازید. قابل توجه متقاضیان مهاجرت به آلمان رشته‌های زیر جزو محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در این کشور است: مکانیک، کامپیوتر و علوم زیستی.
دو مزیت اصلی مهاجرت به آلمان به شرح زیر است: سیستم آموزشی قدرتمند و سطح بالا به اضافه شرکت‌های بزرگ. با این حساب پس از فارغ التحصیل شدن بابت کارآموزی و اشتغال خود دغدغه چندانی نخواهید داشت. همچنین در طول تحصیل مجاز هستید 20 ساعت  در هفته به کار حین تحصیل بپردازید.

بنر انگیزه‌نامه

انگلستان

در میان مقاصد مهاجرتی همواره انگلستان یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها بوده است. این کشور ضمن داشتن یکی از بهترین نظام‌های آموزشی، تعداد زیادی از معتبر‌ترین دانشگاه‌های دنیا را نیز در خود دارد. بهترین شهرهای دانشجویی انگلستان شامل موارد زیر است:

 • لیدز (Leeds)
 • کمبریج (Cambridge)
 • لندن (London)
 • آکسفورد (Oxford)
 • بریستول (Bristol)
 • منچستر (Manchester)

ناگفته نماند کارشناسان مهاجرت تحصیلی به انگلستان یک بررسی میدانی انجام داده‌اند که نشان داده است شهرهای زیر نیز در میان دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی از محبوبیت فراوانی برخوردار است:

 • گلاسکو (Glasgow)
 • ناتینگهام(Nottingham)
 • ادینبورگ (Edinburgh)
 • کاونتری (Coventry)

ترکیه

اگرچه سابق بر این مهاجرت به اروپا و امریکا حرف اول را در میان متقاضیان مهاجرت می‌زد؛ اما در سال‌های اخیر مهاجرت به ترکیه نیز حسابی مورد توجه افراد متقاضی تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. به خصوص که هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه ارزان بوده و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آن نیز آسان‌تر از کشورهای اروپایی است.
هموطنان ایرانی ما امکان تحصیل ترکیه در کلیه مقاطع مدارس تا تحصیلات تکمیلی را دارند. تنها کافی است که موفق به اخذ پذیرش از این مراکز آموزشی شوند. پس از آن برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دغدغه چندانی نخواهند داشت. برای کار پس از تحصیل و به طور کلی یک زندگی آسان در این کشور یک شرط اصلی وجود دارد؛ آن هم تسلط به زبان ترکی استانبولی است.

هلند

هلند در مرکز اروپا و در مجاورت کشورهای آلمان، بلژیک و فرانسه واقع شده است. تعدادی از معتبر‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های برتر دنیا در هلند قرار دارند. زبان رسمی این کشور هلندی است؛ با این حال امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کلیه مقاطع تحصیلی و در اغلب دانشگاه‌های آن وجود دارد. حتی شهروندان بومی هلند نیز مسلط به زبان انگلیسی هستند؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت به هلند از طریق تحصیل را دارید؛ بدون نیاز به یادگیری زبان هلندی نیز می‌توانید به تحصیل در این کشور بپردازید.
نکته قابل توجه درباره تحصیل در هلند این است که هزینه مهاجرت به این کشور بسیار گران است. به جرئت می‌توان گفت مهاجرت تحصیلی به هلند جزو گرانترین روش‌های ادامه تحصیل در خارج از ایران می‌باشد. منتها همواره به پشتوانه رزومه‌های تحصیلی قوی امکان اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور وجود دارد. در ادامه بد نیست آشنایی کوچکی با اسامی مطرح‌ترین مراکز دانشگاهی هلند داشته باشید:

 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه صنعتی لفت
 • دانشگاه واخنینگن
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه خرونینگن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه صنعتی تونته
مشاوره مهاجرت تحصیلی

ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا به دلایل مختلفی مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار دارد، از جمله وجود قدیمی‌ترین و معتبر‌ترین دانشگاه‌های دنیا بخصوص در زمینه‌ها و رشته‌های هنری در این کشور و امکان اخذ بورسیه‌های استانی و دانشگاهی مختلف. شاید بد نباشد کمی با نام و نشان برترین دانشگاه‌های دولتی ایتالیا آشنا شوید. بهترین دانشگاه‌های ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • پلی تکنیکو دی میلانو
 • دانشکده اقتصاد اروپا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه ماکراتا
 • دانشگاه Ca ‘Foscari ونیز

از این‌ها گذشته ایتالیا جزو ارزانترین مقاصد مهاجرت جهت تحصیلی محسوب می‌شود.  در واقع در این کشور از هزینه تحصیل گرفته تا زندگی همگی کاملاً مقرون به صرفه است. با این حال مقدار هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بسته به شهر مقصد نیز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال شهرهای رم، میلان و بولونیا جزو گرانترین شهرهای دانشجویی این کشور محسوب می‌شود. در حالی که پیزا، پادوا و تورین در زمره ارزانترین شهرهای تحصیلی ایتالیا قرار می‌گیرند.

سوئیس

سوئیس یکی از امن‌ترین و مرفه‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید. شرایط رفاهی و امکانات در این کشور بسیار بالا است؛ به طوری که سوئیس برای مهاجرت مقصدی رویایی دانسته می‌شود. از دیگر دلایل محبوبیت این کشور نزد دانشجویان بین‌المللی به شرح زیر است: ارتقای سطح کیفی آموزش، دموکراسی، اشتغال زایی. از این‌ها گذشته سوئیس یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای دنیا است که در موارد زیر نیز پرچمدار محسوب می شود:

 • شفافیت دولتی
 • آزادی‌های اجتماعی
 • کیفیت زندگی
 • رقابت‌پذیری اقتصادی
 • شاخص توسعه انسانی

از جمله مزایای مهاجرت تحصیلی به سوئیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: امنیت اجتماعی به صورت کامل، شرایط رفاهی در حد بسیار عالی، فرصت تحصیل در معتبر‌ترین دانشگاه‌های دنیا، اجازه کار دانشجویی حین تحصیل و مهم‌تر از همه امکان اخذ اقامت این کشور پس از اتمام دوره تحصیل.

استرالیا

استرالیا یکی از کشورهای پیشرفته دنیا است که از قضا در میان دانشجویان بین‌المللی محبوبیت ویژه‌ای نیز دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این کشور به خاطر زبان رسمی آن است؛ از آنجا که زبان رسمی استرالیا انگلیسی است، در نتیجه دانشجویان بین‌المللی در زمینه تحصیل، اشتغال و زندگی دچار مشقت نمی‌شوند.
در خصوص مهاجرت تحصیلی به استرالیا دو موضوع مهم باید مورد توجه افراد متقاضی قرار بگیرد: یکی سفت و سخت بودن قوانین مهاجرتی این کشور و دیگری گران بودن هزینه زندگی و تحصیل در آن. اگر بنا باشد استرالیا را در مقیاس جهانی بسنجیم باید بگوییم؛ هزینه زندگی در آن گرانتر از اقصی نقاط دنیا است. در حالی که در مقایسه آن با کشورهای پیشرفته انگلیسی زبان متوجه ارزانتر بودن هزینه زندگی و تحصیل در آن می‌شویم. این ارزانی در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا و انگلستان اعلام شده است. با این تفاسیر اگر قرار باشد میان استرالیا و کشورهای انگلیسی زبان هم‌رده آن به انتخاب بپردازید؛ شک نکنید که با مهاجرت به استرالیا تحصیل و زندگی راحت‌تری در پیش خواهید داشت.

سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای کم‌جمعیت و حاصل‌خیز حوزه اسکاندیناوی است. پایتخت آن استکهلم بوده و زبان رسمی این کشور سوئدی است. البته در سوئد دو زبان آلمانی و انگلیسی نیز رواج زیادی دارد. سیاست‌های داخلی موفق این کشور و همچنین وجود دانشگاه‌های معتبر، آن را به مقصدی محبوب برای تحصیل تبدیل کرده است. به خصوص که تحصیل در سوئد از مقطع دبستان گرفته تا دکترا امکان‌پذیر می‌باشد.
از طرفی دانشجویان بین‌المللی برای کار در حین تحصیل با هیچ محدودیت و مانعی مواجه نخواهند شد؛ یعنی پس از مهاجرت به سوئد و در طول دوره تحصیلی خود اجازه کار تمام‌وقت را خواهید داشت. منتها مشروط به این که به دلیل اشتغال لطمه‌ای به تحصیلات شما وارد نشود. ناگفته نماند که تحصیل در  سوئد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به طور حتمی به مدرک  زبان انگلیسی نیاز دارد.
از طرفی اگر قصد مهاجرت تحصیلی اروپا را دارید باید بگوییم که سوئد یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل محسوب می‌شود. البته هزینه تمام شده جهت مهاجرت تحصیلی سوئد، به موارد زیادی بستگی دارد که می‌توان از میانشان به رشته تحصیلی وو دانشگاه انتخابی اشاره کرد.

سوالات متداول

چه مدارکی برای مهاجرت تحصیلی نیاز است؟

اصل مدارک شناسایی ، اصل مدارک تحصیلی به اضافه ریز نمرات ، مدرک زبان از جمله آیلتس و تافل ، گواهی نامه معتبر دوره های آکادمیک گذرانده شده ، انگیزه نامه و … از جمله مدارک مورد نیاز می باشد.

کدام کشورها برای مهاجرت جهت ادامه تحصیل مناسب می باشند؟

کشورهایی نظیر کانادا ، استرالیا ، آلمان ، سوئد ، ترکیه و آمریکا از جمله مناسب ترین گزینه ها به حساب می آیند.

چگونه برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنیم؟

برای مهاجرت تحصیلی نیاز دارید تا از جزئیات و شرایط مختلف آگاه باشید. اپلای بادی با تخصص بالا و تجربه در زمینه انواع مهاجرت های تحصیلی و کاری ، بهترین مشاوره و بروزترین خدمات را به متقاضیان گرامی ارائه می دهد.

به گفتگو بپیوندید