رد کردن لینک ها

۱۰ دانشگاه برتر آمریکا و کانادا برای تحصیل رشته‌ی MBA

بسیاری از کمپانی‌های برتر دنیا در دو کشور آمریکا و کانادا تاسیس شده‌اند، و حالا در همه دنیا شعبه و هزاران کارمند دارند. کمپانی‌هایی مثل اپل، مایکروسافت و دفتر اصلی بیشتر شرکت‌های فناوری‌محور. از طرفی کسب‌وکارهای تجاری هم در آمریکا به شدت رونق دارند و جلوتر از بقیه دنیا حرکت می‌کنند. به همین دلیل است که رشته MBA یا مدیریت بازرگانی هم در دانشگاه‌های این کشور به صورت جدی و گسترده تدریس می‌شود. در این مطلب با هم ده دانشگاه برتر را در این دو کشور بررسی می‌کنیم، دانشگاه‎‌هایی که رشته MBA در آن‌ها بسیار معتبر است. اگر قصد ادامه تحصیل در آمریکا و کانادا را دارید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید.

بنر رزومه

بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل MBA

۱. دانشگاه استنفورد (Stanford)

حدود یک سوم فارغ‌‍التحصیلان رشته‌های مختلف MBA این دانشگاه، در حوزه فناوری در شرکت‌های آمریکا مشغول به کار می‌شوند. این دانشگاه که در ایالت کالیفرنیا قرار دارد، رشته MBA را در یک دوره دو ساله به دانشجویان ارائه می‌کند. در سال اول اصول کسب‏‌وکار و مهارت‌های مدیریتی آموزش داده می‌شود و در سال دوم، دانشجو ارتباطات تازه می‌سازد و با دانش کاربردی راهش را در مارکت آمریکا و جهان پیدا می‌کند. شهریه یک سال این رشته در دانشگاه استنفورد حدود ۸۰۰۰۰ دلار است.

۲. دانشگاه شیکاگو (Chicago)

Chicago booth MBA یکی از معروف‌ترین دوره‌های رشته MBA در آمریکاست. این دانشگاه هم برای مبتدی‌ها (دانشجویان) و هم برای مدیران کسب‌وکارها رشته MBA برگزار می‌کند و مدرک آن هم بسیار معتبر است. این رشته کمی کمتر از دو سال طول می‌کشد و طبق ادعای دانشگاه، نزدیک به ۹۷٪ فارغ‌التحصیلان آن در سه ماه بعد از اتمام دوره تحصیل، اولین کار خود را شروع می‏‌کنند. شهریه این دوره تحصیلی از ۸۰۰۰۰ دلار شروع می‌شود.

۳. دانشگاه داردن ویرجینیا (Darden Virginia)

ادعای دانشگاه داردن این است که رهبران آینده کسب‎‌وکار را برای د‎ورانی ناپایدار ‎و غیر قابل پیش‎‌بینی تربیت می‌کند. برنامه درسی رشته MBA در این دانشگاه بسیار گسترده ‎و البته سخت است، که البته به مشاغل درخشان آن در آینده می‌ارزد. در حال حاضر ۲۰۰۰ نفر از مدیران ‎و کارمندان ارشد در ‎شرکت‌های تجاری ‎واشینگتن، فارغ‌التحصیلات دانشگاه داردن ‎ویرجینیا هستند. در حال حاضر شهریه د‎وره د‎و ساله MBA در این دانشگاه حد‎ود ۷۵۰۰۰ دلار است.

۴. دانشکده ‎وارتون پنسیلوانیا (Wharton Pensilvania)

این دانشکده سه بار در سال دانشجوی MBA می‌پذیرد، یک بار در سپتامبر، یک بار در ژانویه و یک بار در آوریل. با وجود این تنوع در زمان اما، قبولی در آن نیاز به نمرات بالا و رزومه تحصیلی قوی دارد. وارتون یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های خصوصی آیوی لیگ محسوب می‌شود، و بین ۷ دانشکده برتر برای تحصیل کسب‌وکار در تمام جهان هم هست. شهریه این دانشگاه هم حدود ۸۷۰۰۰ دلار است.

۵. مدرسه کسب‎وکار هاس (Haas Business School)

این مدرسه کسب‌وکار در دانشگاه برکلی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد، و نزدیک به نیمی از دانشجویان آن از خارج از آمریکا آمده‌اند. طول دوره تحصیل MBA در این مدرسه هم ۲ سال است و شهریه‌ای حدودا ۱۲۰ هزار دلاری دارد. البته که این شهریه نسبتا بالا، به دلیل کیفیت بالای دروس و تجربیات واقعی کار است که از نزدیک به دانشجویان کار در مارکت جهانی را می‌آموزند.

آزمون GMAT چیست و منابع امتحان جی‌مت کدامند؟

درباره‌ی GMAT بخوانید!

ادامه مطلب
مهاجرت-تحصیلی-به-کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

ادامه مطلب
پارشال فاند سلف فاند و فول فاند چیست؟

پارشال فاند چیست؟

ادامه مطلب

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل MBA

۶. مدرسه مدیریت راتمن (Rotman School Of management)

این مدرسه علاوه بر تورنتو در شش شهر بزرگ دنیا مثل شانگهای، میلان، بمبئی و سان فرانسیسکو شعبه دارد. شعبه تورنتو در دانشگاه این شهر است و یک دوره نسبتا کوتاه (یک ساله) برای تحصیل MBA برگزار می‌کند. درس‌های این رشته در راتمن بسیار متنوع و کاربردی هستند، با یک تفاوت اصلی با دیگر دانشگاه‌های این فهرست: دوره مدیریت بازرگانی در این دانشگاه برای کارمندان میان‌رده و ارشد مناسب است. پس اگر در این حوزه کار کرده‌اید و حالا می‌خواهید دانشتان را ارتقا بدهید، راتمن مناسب شماست.

۷. دانشگاه کویینز (Queens)

ادعای دانشگاه کویینز این است که به دانشجویان، اعتماد به نفس و مهارت ورود به بازارهای جهانی را می‎دهد. این دانشگاه در کینگزتون کانادا قرار دارد و آموزش‎های آن در کلاس جهانی ارائه می‌شوند. شهریه کلی این رشته در دانشگاه کویینز حدود ۱۰۰۰۰۰ دلار است.

۸. مدرسه کسب‌وکار آیوی (Ivey)

این مدرسه در منطقه لندن کانادا قرار دارد و تنوع بسیار بالایی از زیررشته‌ها و مهارت‎های مربوط به MBA را آموزش می‌دهد. بیشتر سرفصل‌های تدریس در آیوی به صورت پژوهشی و تجربی ارائه می‌شوند، و مهارت تفکر استراتژیک یکی از اصلی‌ترین مهارت‎های فارغ‌التحصیلان آن است. این دانشگاه در بین صد دانشگاه برتر ارائه‌دهنده برنامه MBA است و آن را از کارشناسی تا دکترا تدریس می‌کند.

۹. مک گیل (Mcgill)

این دانشگاه یکی از معروف‌ترین و معتبرترین موسسات آموزشی در کل کشور کاناداست. دانشجویان مک گیل از ۱۵۰ کشور مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و برنامه MBA آن هم از کارشناسی تا دکترا را در بر دارد. کارشناسی این رشته یک ساله است و حدود ۸۰۰۰۰ دلار شهریه دارد.

۱۰. دانشگاه مونترآل (Montreal)

بیش از هشتاد هزار فارغ‌التحصیل MBA از دانشگاه مونترآل در سر تا سر دنیا مشغول کار در شرکت‌های معتبر هستند. این رشته بر پایه کار گروهی و تجربیات شبیه‌سازی‌شده از بازار کار واقعی در مونترآل تدریس می‌شود، و همین باعث می‌شود که دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی به شدت بامهارت باشند. در دانشگاه مونترآل می‌توانید رشته مدیریت بازرگانی را به صورت نیمه‌وقت یا تمام‌وقت بخوانید و مدرک معتبر بگیرید.