رد کردن لینک ها

پارشال فاند چیست؟ تفاوت فول فاند و سلف فاند چیست؟

بسیاری از افراد، رویای تحصیل در خارج از کشور را در سر می‌پرورانند. اخذ مدرک تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا، می‌تواند تأثیر مثبت زیادی روی آینده شغلی و زندگی شما داشته باشد.
یکی از پیش‌نیازهای مهم مهاجرت تحصیلی، داشتن تمکن مالی است. در واقع شما باید بتوانید هزینه‌های ثبت‌نام در دانشگاه، پرداخت شهریه و همچنین چند سال زندگی در کشور مقصد را تأمین کنید. از آنجایی که ممکن است بسیاری از افراد در تأمین هزینه‌های تحصیل و دانشگاه مشکل داشته باشند، بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی امکان دریافت فاند توسط دانشجویان را فراهم کرده‌اند.
فاند (Fund) به کمک هزینه‌ای گفته می‌شود که برای زندگی یا تحصیل در اختیار یک دانشجو قرار داده می‌شود. انواع مختلفی از فاند وجود دارد که بر اساس شرایط خاصی به دانشجویان منتخب اهدا می‌شود. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع کمک هزینه تحصیلی و فاند از جمله پارشال فاند و فول فاند بپردازیم.

پارشال فاند چیست؟

همانطور که در مقدمه ذکر کردیم، بدون داشتن تمکن مالی نمی‌توانید به مهاجرت تحصیلی فکر کنید. هزینه‌های کلی مهاجرت تحصیلی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • هزینه تهیه پاسپورت و بلیت هواپیما
  • هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی (در صورت تحصیل در دانشگاه دولتی)
  • هزینه بررسی درخواست پذیرش در دانشگاه خارجی 
  • شهریه دانشگاه
  • هزینه زندگی در کشور خارجی (تهیه مسکن، خوراک، رفت‌و‌آمد و…)

ممکن است شرایط شما با شرایط دانشگاه برای اهدای فاند مطابقت کند و شایستگی دریافت کمک هزینه تحصیلی از سوی دانشگاه را داشته باشید. اگر دانشگاه بخشی از هزینه تحصیل شما را تأمین کند، شما موفق به دریافت پارشیال فاند شده‌اید. پارشال در لغت به معنای بخش یا جزء است و از همین رو به این نوع از فاند، پارشال فاند یا پارشیال فاند (Partial Fund) گفته می‌شود.
این نوع از کمک هزینه تحصیلی می‌تواند به‌صورت تخفیف در شهریه یا پرداخت بخشی از هزینه‌های ثبت‌نام و تحصیل در نظر گرفته شود. معمولاً برای دریافت پارشیال فاند باید از رزومه قوی تحصیلی و پژوهشی برخوردار باشید.

بنر دانشگاه۳

سلف فاند چیست؟

حالتی را در نظر بگیرید که یک شخص می‌تواند تمامی هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی را تأمین کند. اگر یک دانشجو تمامی مسئولیت‌های مالی مربوط به تحصیل و زندگی را خودش بر عهده بگیرد، مسیر تحصیل را به‌صورت سلف فاند (Self Fund) در پیش گرفته است. 

سلف فاند در لغت به معنای خود سرمایه‌گذاری است. در این روش از تحصیل، دانشگاه یا مؤسسه آموزشی، هیچ مسئولیتی در قبال تأمین تمام یا بخشی از هزینه‌های دانشجو ندارد. این نوع از تحصیل، برای افرادی که تمکن مالی بالایی داشته و از طرفی دارای یک رزومه و تاریخچه تحصیلی قوی نیستند، بسیار مناسب است.

فول فاند چیست (بورسیه فول فاند چیست)؟

در بعضی از موارد نادر و به‌خصوص برای دانشجویان مقطع دکتری که قصد پژوهش روی زمینه‌های بسیار جذاب و نوآورانه را دارند، فول فاند در نظر گرفته می‌شود. فول فاند (Full Fund) به معنای این است که تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد (حتی هزینه بلیت هواپیما) توسط دانشگاه یا مؤسسه آموزشی تأمین می‌شود. 

در این صورت، دانشجو هیچ گونه نگرانی بابت تأمین هزینه‌های خود برای تحصیل و زندگی نخواهد داشت. در صورت دریافت فول فاند، ممکن است تعهداتی برای شرکت در برنامه‌های خاص پژوهشی و آموزشی از دانشجو گرفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این فاند این مقاله را مطالعه کنید.

بنر انگیزه نامه۳

تفاوت فاند و گرنت Grant چیست؟

گرنت (Grant) در واقع نوعی از فاند یا همان کمک هزینه است که معمولاً به‌صورت وام بلاعوض اهدا می‌شود. گرنت به دانشجویان و پژوهشگران برای تأمین مالی تمام یا بخشی از بودجه انجام پروژه‌های تحقیقاتی اهدا می‌شود. 

تفاوت فاند و بورسیه

بورسیه تحصیلی که به آن اسکالرشیپ (Scholarship) هم می‌‌گویند، نوع دیگری از فاند است که بر اساس شایستگی‌های دانشجو به او اهدا می‌شود. این شایستگی‌ها شامل داشتن نمرات و معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی،‌ داشتن نمره بالای آزمون زبان یا داشتن حق اختراع می‌شود.
در واقع بورسیه برای تشویق دانشجویان به کسب نمرات بهتر و تهیه رزومه قوی در نظر گرفته شده است.

کلام پایانی

در این مطلب به معرفی انواع کمک هزینه‌های تحصیلی که توسط مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌ها به دانشجویان اهدا می‌شود، صحبت کردیم. آشنایی با نحوه دریافت فاند‌هایی مانند پارشال فاند و فول فاند، می‌تواند به شما در مسیر مهاجرت تحصیلی کمک زیادی کند.

بنر توصیه نامه

سوالات متداول

پارشال فاند چیست؟

اگر دانشگاه بخشی از هزینه تحصیل شما را تأمین کند، شما موفق به دریافت پارشیال فاند شده‌اید. پارشال در لغت به معنای بخش یا جزء است و از همین رو به این نوع از فاند، پارشال فاند یا پارشیال فاند (Partial Fund) گفته می‌شود.

سلف فاند چیست؟

اگر یک دانشجو تمامی مسئولیت‌های مالی مربوط به تحصیل و زندگی را خودش بر عهده بگیرد، مسیر تحصیل را به‌صورت سلف فاند (Self Fund) در پیش گرفته است.

فول فاند چیست (بورسیه فول فاند چیست)؟

 فول فاند (Full Fund) به معنای این است که تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد (حتی هزینه بلیت هواپیما) توسط دانشگاه یا مؤسسه آموزشی تأمین می‌شود.

تفاوت فاند و بورسیه چیست؟

بورسیه تحصیلی که به آن اسکالرشیپ (Scholarship) هم می‌‌گویند، نوع دیگری از فاند است که بر اساس شایستگی‌های دانشجو به او اهدا می‌شود.